Şuanda 41 konuk çevrimiçi
Sil baştan PDF Yazdır e-Posta
İhsan Sağmen tarafından yazıldı   
Perşembe, 23 Şubat 2017 18:48


Bazı arkadaşlarım telefonla ve yazarak soruyorlar. Ne yapılması lazım, alternatif nedir? El yazmasıyla hazırladığım yazıyı çöpe atmışım, oturdum, yeniden yazmaya başladım, o nedenle ‘Sil Baştan’ dedim.

Tamtakır bütçe, Milyarlarla dolar borç, reel işsizlik % 20 lerde, açlık sınırı halkın yarısını ilgilendiriyor, böyle bir atmosferde, padişahlık rejimi tartışılıyor. İktidar top yekün bir baskı uyguluyor ve evet denmesini istiyor. Emperyalist planlar da iktidarla ortak çalışma içinde, mutlaka kazanmak istiyorlar. Zaten tehlike de burada başlıyor.

Bu gün yumuşak davranışlar, daha sert ve yok etmelere doğru yol alabilir. Referandumdan bir hafta öncesi bunu yaşamak mümkün, çünkü, kaybetmek istemeyecekler.

Medya iktidar adına, elinden geleni yapıyor.

Halk dizilerle ve algı operasyonları ile uyutuluyor. Din tüccarlığı yapılıyor. Tek yapılan şey yol ve köprü, olsun, diyor vatandaş, ‘bir şeyler yapılıyor ya,’ fakat, yapılan yoldan parayla geçecek, sürdüğü araca akaryakıt vergisi verecek, içtiği suya, kullandığı elektrik ve gaza Avrupa’dan fazla para ödeyecektir.

Geliri ise asgari ücret,1300 TL.

Bakın şu an Almanya ve Avrupa ülkeleri benzini 1.40 Cent’e kullanıyor. Yani 537 Kuruş. Benim maaşım 1850 Euro, düşünün bakalım, ne kadar benzin alabiliyorum?

Tamı tamına 1300 Litrenin üzerinde, peki  Türkiye’de ki işçi, 240 Litre. İşte içine düşülen durum budur. Bu maaşı yetişkin bir kişi alıyor. Ailede mutlaka iki kişi maaş alıyor, yani çalışıyor.

Yoksulluk bu kadar açık ve bariz varken, ‘Şükür Allah’a’ diye, kabul ettirilirse, elbette kul cu bir anlayışla kader olur.

Soyan ve sömüren de, Allah’a şükür diyor, Açlık sınırının altındaki de, sömürülen olarak, o zaman şükretmeyeceksin.

Şimdi HAYIR ve EVET kampanyası yürütülüyor.

Sadece anayasaya hayır, değil.

Kardeşim, yoksulluğa HAYIR. Soymaya sömürmeye Hayır.

Faşizme ve zulme HAYIR.

Gerici rejime HAYIR.

Bağımlı ve güdümlü diktaya Hayır.

Kapitalizme HAYIR.

Emperyalizmin her çeşidine HAYIR.

Din alıp satmaya HAYIR, diyemezsen, halinden memnunsun demektir.

Şimdi Alternatifimiz; Tam bağımsız, demokratik, laik, barış içinde Türkiye, Anti-Kapitalist, Anti-Emperyalist Demokratik Halk devrimini kucaklamazsan, her on yılda başına taşlar yağar, örgütlenemezsen hiç kurtuluşunda olmaz.

Şimdi ‘zurnanın zırt dediği’ noktaya gelmek üzereyiz. Ya Herro, Ya Merro, bizim hedefimiz dikta anayasasına evet olmamalı, gelecekte kuracağımız Devrime evet olmalı.

Anlayacağınız, şimdi HAYIR.