Şuanda 35 konuk çevrimiçi
BugünBugün10
DünDün2111
Bu haftaBu hafta6537
Bu ayBu ay77669
ToplamToplam7837077
Rıza Salman'ın ardından... PDF Yazdır e-Posta
TDAS Platformu tarafından yazıldı   
Pazartesi, 09 Ekim 2017 13:49


 

 

Rıza Salman’ın hayatını kaybettiğini üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Kendisi 1970’li yılların ortalarında hareketimizin ilk kadroları arasındaydı. ODTÜ Hazırlık Okulu’nda iken o yıllarda henüz adı bulunmayan harekete katılacak, ardından o yıllarda SBF bünyesinde bulunan Basın Yayın Yüksek Okulu’na geçecekti. 1976’da Ankara’da üniversite öğrencileri içindeki örgütlenme mücadelesinde Rıza ve Ömür Karamollaoğlu’nun özel yeri vardır. Bir sonraki yılın başlarında Rıza bir eyleme giderken çatışma sonucu yaralı olarak yakalanır. Ankara Merkez Kapalı Cezaevi’nden firar teşebbüsü başarılı olamaz, yıllarca hapiste kalır. Evli olduğu Ömür ise aynı yıl hayatını kaybedecektir.

Örgüt, 1977’de isim babasının Rıza olduğu Halkın Devrimci Öncüleri (HDÖ) adıyla ortaya çıkacak, 1979’da yaşanılan ayrılıkta HDÖ ve Acilciler olarak bölünecek, Rıza HDÖ’de kalacaktır.

Bir broşürün (Türkiye Devriminin Acil Sorunları-TDAS) adını verdiği bir harekettik. Hangi ismi kullanırsanız kullanın sonuçta Acilciler’in bir bölümü olarak bilinirdiniz. Ömür’ün örgütlenme mücadelesi içinde SBF koridorlarında TDAS’ı yüksek sesle okuması o yılların Ankara’sında bilinen bir olaydı.

Rıza hayatının sonuna kadar inandığı değerler için mücadele etti. Kısa süre önce kaybettiğimiz Oktay Etiman’ın bir sözüyle, “Bu ülkede oraya buraya sapmadan ayakta kalabilmek bile hünerdir.” Çok insanda örneğinin görüldüğü gibi ortam değişince savunduğu değerlere sırtını dönmedi.

12 Eylül öncesinde sol içi şiddete bulaşmamış örgütlerdik. Ayrılıklarımız da uygar bir çerçevede gerçekleşir; küfürleşmeler, tehditler, infazlar yaşanmazdı. Daha sonra yaşanılan olumsuzluklar ne olursa olsun bu miras hepimizin Acilciler ailesinin fertleri olarak kalmamızı sağladı.

Rıza adı bugün bile geçmişin karanlığında kaybolmayan bir hareketin ilk kadrolarındandı.

Yoldaşlarının acısını paylaşıyor, anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.

TDAS PLATFORMU

 

Not: Önümüzdeki günlerde Türkiye’de toprağa verileceğini öğrendik.

Son Güncelleme: Pazartesi, 09 Ekim 2017 14:19