Şuanda 206 konuk çevrimiçi
BugünBugün184
DünDün3938
Bu haftaBu hafta21267
Bu ayBu ay51157
ToplamToplam5910705
Soysop ağacı PDF Yazdır e-Posta
Engin Erkiner tarafından yazıldı   
Cuma, 09 Şubat 2018 07:56


Vatandaşların soy ağaçlarını sorgulamaları için kurulan site yoğun talep üzerine işlemez duruma gelmiş ve “teknik tamire” alınarak faaliyetine şimdilik son verilmiş.

Soyunu sopunu öğrenmek için kısa sürede 33 bin kişi belge alınca sistem kilitlenmiş.

Bu durum insanlardaki kafa yapısını göstermesi bakımından önemlidir. Geçmişe ve özellikle de Osmanlı’ya hasret yüksek olunca, insanların kişisel uzak geçmişlerini merak etmeleri kaçınılmaz oluyor.

Kişi soyu hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşınca ne olacak?

Geçmişte öğünülebilecek bir ilişki bulunmuş olacak…

Kimisinin soyu bilmem hangi padişaha veya sadrazama kadar uzanıyor olabilir pekala…

Böyle bir bilgi doğru olsa ne olur?

İnsan sosyalizasyonun ve kendisinin ürünüdür. Yıllar öncesindeki ilişkisi şu veya bu tanınmış şahsiyete uzanabilir ve bundan bir şey çıkmaz. Diyelim ki birkaç kuşak veya daha öncesinde bulunan soyun uzandığı kişi önemli ve iyi bir insandı ama buradan bugünkü kişinin de önemli ve iyi olduğu sonucu çıkmaz. Basit ve berbat bir kişilik de olabilir. Bu durumunu gizlemek için kuşaklar öncesindeki ceddinden medet ummaktadır.

Freud’un Hitler’in Alman halkı arasındaki büyük desteği üzerine yaptığı bir saptama vardır: Hitler, Almanların üst ben’inin ya da ideal ben’inin yerine geçmiştir. Freud buradan üst ben’in zayıflığı sonucuna ulaşır.

Bu saptama daha sonra geliştirilir ama bunun üzerinde durmayacağım.

Soy analizi de kendine geçmişten başka bir ben arama çeşididir. Mevcut ben önemli değildir, geçmişteki ilişkiyle önemli duruma getirilmek istenmektedir.

Adını hatırlamıyorum, yıllar önce bir Alevi büyüğü sayfalarca yazı yazıp soyunun Peygamber’e kadar uzandığını kendince kanıtlamıştı. Diyelim ki doğrudur. Ne çıkar bundan? Bugün ne olduğun önemli, sosyalizasyonun ve hayatın boyunca kendine yaptığın katkı önemlidir. Seni sen yapanlar bunlardır, bilmem kaç kuşak öncesindeki geçmişin değildir.

Türkiye insanında ciddi bir kişilik sorunu bulunduğu yıllardan beri psikologlar tarafından belirtilir. Sürekli saldırganlık da bu sorunun göstergelerinden bir tanesidir.

Soyuna sopuna bu kadar meraklı olmak da aynı sorunun başka bir parçası olarak görülebilir.

Siz hiç Deniz Gezmiş’in kardeşinin O7nun adını kullanarak kendisine itibar kazanmaya çalıştığını duydunuz mu?

Duymamışsınızdır…

Benzerini Gülten Savaşçı (Çayan) da yaptı…

Kişi neyse odur! Kendisi bir şey olan akrabalarıyla öğünmeye çalışmaz, hele de bunu yıllar öncesine götürmeye hiç çalışmaz.