Şuanda 117 konuk çevrimiçi
BugünBugün4657
DünDün4521
Bu haftaBu hafta22218
Bu ayBu ay52175
ToplamToplam6392003
Suriye'ye haksızlık yapmayın... PDF Yazdır e-Posta
Engin Erkiner tarafından yazıldı   
Pazartesi, 19 Mart 2018 18:52


Herkes böyle düşünmüyordur mutlaka ama birkaç yazıda okudum: Suriye, ülkenin kuzeyindeki Kürtleri satmakla suçlanıyor. Bu görüşün gerekçesi, Suriye’nin açıklaması olsa gerektir. Afrin’e asker göndereceklerini açıklamışlardı… Gerçekleşmedi anlaşılan ve bu nedenle de ülkedeki Kürtleri satmakla suçlanıyor.

Burada Suriye yönetimine haksızlık yapılıyor, şöyle ki:

Birincisi: duyduğunuz her söze inanmamayı hala öğrenmediniz mi? Suriye Nasreddin Hoca’nın türbesi gibi bir ülke; haritada sınırları belli ama giren çıkan belli değil ve kendini hala bağımsız ülke gibi göstermeye çalışıyor. Gerçeklikten çok uzak bir durum ama bu rolü oynuyor. Söylenen laflar bir şeydir gerçeklik başka bir şeydir. Suriye konusunda bunu sürekli akılda tutmak gerekir.

İkincisi: Afrin’e asker veya milis gönderilmesi de böyle bir sözdü işte… Belki küçük birkaç grup göndermişlerdir ama onların da gitmesiyle gitmemesi arasında fark yoktur. Fazlasını yapamazlardı, çünkü…

Üçüncüsü: Suriye, Rusya Federasyonu’ndan izin almadan hiçbir şey yapamaz. Nasıl Türkiye bir zamanlar ABD’nin kulu idiyse, ne istenirse yapar idiyse; bugün de Suriye aynı durumdadır.

AKP, Rusya Federasyonu’nu bağlamış ve Afrin’e yönelik operasyon iznini almış. Bu durumda Suriye’de bireysel bazı küçük çıkışlar olabilir, daha ilerisi olamaz. Nitekim Erdoğan da Afrin’e gönderilecek Suriye milisleri konusunda “Bazıları kendi kafasından iş yapıyor” demişti. Bunun için Rusya’dan izin almak gerekmiyor ama gidenlerin de askeri olarak önemi bulunmuyor.

Dördüncüsü: Suriye ordusu büyük oranda yıpranmış ve güç kaybetmiş durumdadır. Başka bir deyişle Afrin’e askeri bakımdan dikkate alınacak bir güç göndermesi mümkün değildir.

Beşincisi: Hafız Esad ve oğlu Beşar Esad yönetimlerinin Kürtleri Araplaştırmaya çalıştıkları biliniyor. Amaçları Araplaşmış Kürt yaratmaktı, bunun için Kürt bölgelerini çeviren Arap Kemeri’ni hayata geçirdiler. Bu nedenle Kuzey Suriye’de TSK’nın YPG’ye karşı operasyonu Suriye’nin işine gelir. Görünürde protesto eder, sözüm ona bağımsız devlet ya, herhalde edecektir ama gerçek durum başkadır.

TSK’nın Afrin operasyonunda Suriye kılını kıpırdatmadı ya da kıpırdattı ama o kadar küçüktü ki kimse farkına varmadı. Fazlasını da yapamazdı.

Fazlasını istemezdi ve istediğinde bile mümkün değildi.

Bu nedenle “Suriye Kürtleri sattı” diyerek haksızlık yapmayın…

Ülkede güçlü merkezi yönetim olsaydı, şimdiye kadar yaptığı gibi Kürtlerin kimlik sahibi olmak dahil çeşitli haklarını ellerinden alırdı; direnenleri ezerdi.

Şimdi ise ne ezecek ne de savunacak gücü bulunmuyor…

 

Bu nedenle haksızlık yapmamak gerek!