Şuanda 104 konuk çevrimiçi
BugünBugün882
DünDün3241
Bu haftaBu hafta16191
Bu ayBu ay53916
ToplamToplam6009450
Kaç tane derin devlet var? PDF Yazdır e-Posta
Engin Erkiner tarafından yazıldı   
Cuma, 27 Nisan 2018 21:17


İyi Parti’den Yusuf Halaçoğlu, Meral Akşener’in adaylıktan çekilmesi için kendilerine yoğun baskı yapıldığına açıkladıktan sonra şöyle dedi: “Bize hangi derin devletin baskı yaptığını biliyoruz.”

Böylece açık şekilde ülkede birkaç tane derin devletin olduğu ifade edilmiş oldu.

Derin devletlerin sayısı arttığı oranda çeteleşirler ve farklı işlere bulaşırlar. Bunların başında uyuşturucu ticareti gelir. Derin devletle ilişkisi tartışılamayacak kadar açık olan Abdullah Çatlı’nın bir Avrupa ülkesinde uyuşturucuyla yakalanması normal vaka sayılır. Devletin yararına iş yapmak adına haraç toplamaya, tehditle para almaya bir kere başladınız mı, uyuşturucu işine bulaşmadan durmanız zordur. Sonuçta paraya alışmışsınızdır ve kısa yoldan büyük para kazanmanın önde gelen yolu da uyuşturucu ticaretidir. Yakalanma tehlikesini de artık göze alacaksınız.

Bizde birkaç tane derin devlet bulunuyor. En az üç tane, belki daha da fazla…

Meral Akşener’in de derin devlet yapılanması mutlaka vardır. Sonuçta Emniyet Müdürü Mehmet Ağar döneminde İçişleri Bakanlığı yapmıştır ve çok sayıda faili meçhul de bu dönemde gerçekleşmiştir.

Erdoğan’ın kendine bağlı bir derin devlet yapılanması mutlaka vardır.

Devletin içine bu denli girmiş Fettullahçıların da derin devletsiz olması düşünülemez.

Bu derin devlet grupları bir yandan bağlı oldukları kişinin çıkarlarını korurken, diğer yandan da birbirlerini kollarlar. Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesindeki adaylar savaşı aynı zamanda derin devletler ya da çeteler savaşını da içerir.

Bu durum bize özgü değildir.

Suriye’de Muhabarat’ın değişik kolları vardır. Bunların örgütlenmeleri özerktir ve yaptıkları başka faaliyetlerin yanında birbirlerini de denetlerler.

Benzer durum Saddam Hüseyin’in Irak’ında da vardı. Devletin sayısı dört veya beş olan gizli örgütleri özerk yapılanmalara sahipti, doğrudan Saddam’a bağlıydılar ve birbirleri hakkında da bilgi toplarlardı.

Bizdeki farklılık farklı derin devlet yapılanmalarının tek kişiye bağlı olmamasıdır.

Derin devlet tek değil fazladır. Farklı derin devlet yapıları arasındaki çatışma bazen –yanlış olarak- tek derin devlete maledilen çelişkili tutumların açıklanmasını zorlaştırır.

Derin devlet içinde savaş pekala mümkündür. Bunu dışarıdan göremeyebiliriz ama sezilebilir.

İstihbarat örgütlerinin özel işlerde kullanılması da normal sayılır.

Hatırlar mısınız bilmem, Turgut Özal kızı Zeynep’in evlenmeyi düşündüğü adamın bir orkestrada davulcu olmasını yakıştıramamış, Özal’ın emriyle MİT adamı kaçırıp sorgulamıştı. Sonuçta kız yine de davulcuya gitmişti!

Bu sadece bizde olur sanmayın. Trafik kazasında ölen Leydi Diana’nın (Prens Charles ile evliydi) sevgilisiyle birlikteyken gizli servis tarafından filme alındığı daha sonra ortaya çıkmıştı.

Deniz Baykal’ın CHP Genel Sekreterliğinden istifa etmesine yol açan evlilik dışı ilişkisinin kayıtları da tam bir gizli servis işidir. Derin devletin hangi bölümü yapmıştır bilinmiyor ama muhtemelen Fettullahçı kesimdir.

1960’lı yıllarda derin devlet tekti ve en bilinen temsilcisi de MİT’in bir bölümü sayılan kontr gerilla idi. İşkence ve infaz bunların başlıca işiydi denilebilir.

Kızıldere’de Saffet Alp sağ yakalanmış ama kontr gerilla tarafından infaz edilmişti. Ertuğrul Kürkçü daha sonra yakalandığında kontr gerilla timi gitmişti.

Halaçoğlu bazı partilerin seçim mitinglerinde bomba patlayacağı bilgisini aldıklarını da açıkladı. Eskiden bu tür tehditler sadece HDP’ye yapılırdı ama anlaşılan odur ki tehdidin kapsamı genişlemiştir. Bu yol bir kere açılmaya görsün, gün gelir tehdit bir zamanlar onu kullananların karşısına da çıkar.

Meral Akşener’in kaza görünümü altında infaz edilmesine karşı yoğun önlem aldığından eminim. Bilinen bir yöntem: tehlikeli bir rakibi başka türlü safdışı edemiyorsanız, infaz etmeye çalışırsınız…

Nazlı Ilıcak hapishanedeki ilk günlerinde “solcular gibi direnmeye öğreniyorum” demişti.

Meral Akşener de kontrolü dışındaki derin devlet bölümleri hakkında kafa yorup önlem alıyordur.