Şuanda 26 konuk çevrimiçi
BugünBugün789
DünDün2554
Bu haftaBu hafta9750
Bu ayBu ay6460
ToplamToplam7930238
Seçime az kala CHP ve HDP seçmeninin... PDF Yazdır e-Posta
İhsan Sağmen tarafından yazıldı   
Salı, 22 Mayıs 2018 18:30


,SEÇİME AZ KALA CHP VE HDP SEÇMENİNİN ADAYLARA GÖRE SAFLAŞMASI


Son yirmi yıla yakın toplumdaki siyasi yönlenme sağa kayarak milliyetçi ve ulusalcı çizgiye kaydırılmıştı. İslamcı dayatma ile yoğrulan önemli bir halk kitlesi, ki, bu rakam yüzde yetmiş ve seksenlere varmaktadır, onda yedisi sağ yelpazede olan kitlenin, özellikle 24 Haziran’da ülkenin kaderini iyi ve kötü etkileyecek olan çok önemli ayrışıma girdi.

Toplum, medya tarafından sürekli dünya lideri, tek lider havasına sokularak pozitif düşünce  oluşumlarını bastırma operasyonlarıyla pasifize ederek, kendi açılarından etkisizleştirme yapmaktaydılar.

Ülkenin gidişatını iyi görmeyen sağda ve orta yelpazede yer alan milliyetçi unsurlar arayışa girmeye başladı. Bu arayış ileride daha farklı kulvarda devam edecektir. İşte bu yelpaze ile CHP ve HDP içindeki gelişmeler de kendine yeni yer arayışlarına olanak sağladı.

CHP’nin en geniş kitleleri kucaklama adına sağa kayması, solcu ve Alevi eğilimli dinamik adayları kenara çekmesiyle, memnuniyetsiz olan tabanı, şimdiye kadar sol gördükleri partilerinin hiçte öyle olmadığını, ortada bir yelpaze yaratmak istediğini fark edince, ilerici ve devrimci adaylar gösteren HDP adaylarına yaklaşma ve onu destekleme eğilimi baş gösterdi.

HDP en geniş demokrasi ve koşullarında dayatmasıyla yeni dinamik unsurların önemli noktalardan aday gösterilmesi parti adına çok önemli bir başarıdır. Yeni bir rüzgar yaratılması ve tabanın genişletilmesi, önder dinamiklerin partiye katılması politik olarak ileride büyük kazanımlara yol verecektir.

Daha önce de CHP tabanından önemli bir oy potansiyeli önceki baraj sorununu bu eğilimle aşmış, Selahattin Demirtaş’ın da usta liderlik taktikleriyle partisini barajın hayli bir üstüne çıkarmıştı.

HDP lideri tutuklu bir parti ve şu ana kadar tutsak tutuluyor. Hakim karşısına da eften püften suçlamalarla çıkarılıyor.

Meclis kürsü dokunulmazlığı yok edildiğinden, oradaki tutanaklardan çıkarılan uydurma sözlerle yargılama zaten anti demokratik ve hukuksuzdur. Bunu tüm dünya da bilmektedir.

CHP tabanı bu hukuksuzluğu ve adayların eşit koşullarda yarışması gerektiğini görmek istemeyecek kadar tutucu ve milliyetçi çizgide olduğundan, HDP’yi eşittir PKK anlayışıyla bir gösteren AKP politikasına alet olmaktadırlar.

AKP yıllardır bunu uyguladı yeri geldiğinde kendisi ortaklık yaptı. Kendileri ortaklık yaparsa mübah, Diğer partiler yaparsa günah veya daha ilerisi HAİN gösteriliyor.

CHP çizgisinde AKP anlayışını savunan,  ama, kendisini solcu sayan bu kitle, yeni devrimci adaylar çıkınca, vay efendim şehitlerimiz hakarettir, falan demeye başladılar.

Hal bu ki, AKP bu ortamı hazırlayarak kitle psikolojisini hep kendi istediği noktada tuttu.

CHP iktidara oynar gibi yaparken bile tutuculuğunu bırakamadı. En geniş demokratik muhalefeti toparlayacağı yerde, ya da, toparlaması gereken yerde, tersine bir politika geliştirdi.

Sol gibi görünüp sağcılık oynuyor. Geçmişte Bu oyunu tam açıklamadılar, ama, şimdi rolleri açığa çıktı.

HDP barajı aşarsa ki riziko hala kısmen var, aştığı anda bu seçimde yer alan kadrolar en geniş anlamda AKP ve onun önderini devirme şerefine nail olacaklardır. Önemle CHP’nin uyguladığı diğer muhalifleri kucaklamasıyla toplu bir koro oluşmuş ve ikinci tura geçildiğinde tek adayda birleşilince, birleşik zaferle taçlanmanın tadına varılacaktır.

HDP  şu an Türkiye siyasetinin sigortalarından en önemlilerindendir. Onu öcü gösteren AKP bilinçli olarak bu politikayı savunuyor biraz aklı olan bireyler bunu anlayabilirse başarıya biraz daha yakınlaşılacaktır.

Veli Saçılık Amerika’daki bir haber programında sorulan soruya cevap verirken, olumlu ve olumsuzlukları göğüsleme adına, ‘HDP aday adaylığım Selahattin Demirtaş’ın cezaevinde hücresinde beraber olma ile sonuçlansa da ona da varım’ genellemesine vurgu yapması, onun çetin koşulları göğüsleme kararlılığı, önümüzdeki günlerin getireceği olumsuz siyasi gelişimlerin kestirile bilindiğini vurgulaması, her şeyin göze alınması, mücadelenin koşullarının daha da çertefilli olabileceğini göstermektedir.

Ben bu fikre katılıyorum. Önümüzde yoğunluklu bir mücadele var ve biz bunu göğüslemeliyiz.

Veli Saçılık Ankara’dan aday ve şansıda çok, onun Çorum’lu olması, Alevi kökenli ve devrimci ve demokrat olması, kendisine en az yüz bin oyun geleceğinin garantili olduğunu görüyorum. Kendi haklarını ararken, Yüksel caddesindeki duruşu ve yarattığı prestij ilerici ve devrimci tahlilleri ve zamanlamalarıyla harika bir atmosfer yarattı.

Halklara mücadelenin nasıl olması noktasında psikolojik yıpratmanın ve mücadelenin direngenliğinin korunması babında, polis baskısına ve iktidarın geri adım atmamasına karşın son derece etkili eylemler gerçekleştirdi.

Diğer devrimci adaylarda, ister CHP ve isterse HDP’den olsun kazanmaları ve mücadelenin boyutunun genişlemesine zemin hazırlamasını umut ediyorum.

Özellikle işçi ve emekçinin haklarını savunan ve zalimin zulmüne karşı çıkan tüm devrimci adayların safında olmaya davet ediyorum.