Şuanda 59 konuk çevrimiçi
BugünBugün1086
DünDün1715
Bu haftaBu hafta8212
Bu ayBu ay8212
ToplamToplam7413048
Orman yangını ve insanı sıkıntı basıyor PDF Yazdır e-Posta
Engin Erkiner tarafından yazıldı   
Salı, 24 Temmuz 2018 21:23


Hava bütün Avrupa’da çok sıcak… Almanya yıllardan beri böyle bir yaz yaşamadı. Hamburg gibi kentlerde aşırı nemli sıcak nedeniyle sokağa çıkmak bile zor… Ne hikmetse ülkenin en sıcak kenti Frankfurt, bugün 35 dereceydi, sonraki iki günde sıcaklık daha da artacak…

Aşırı sıcak orman yangınlarını körükler. İsveç’te büyük orman yangını var. Yunanistan’da orman yangını sonucu –bilgim yanlış değilse- şimdiye kadar yetmişten fazla kişi hayatını kaybetmiş durumda…

Ne diyeyim, Akdenizlilik ve vurdumduymazlık psikolojisi kendini gösteriyor.

Bazı ülkelerde neden büyük orman yangını görülmüyor?

Şu veya bu nedenle orman yangını oluyor ama büyüyemiyor.

En başta gelişmiş bir gözetleme sistemi bulunuyor. Yangın çıkmasını önleyemiyorsanız –önlemek her zaman mümkün değildir- en azından çabuk haber almanız gerekir. Bu da ancak gelişmiş bir gözetleme sistemiyle mümkündür.

Arkasından eğitimli itfaiyeciler gerekir. Orman yangını özel eğitim ister, ev yangınındaki gibi müdahale edemezsiniz.

Şiddetli orman yangınında ormanın bir bölümü kesilerek yangının yayılması engellenir. Nerede ne miktarda keseceksiniz, bilmeniz gerekir, ek olarak eğitimli insanların elinde hızlı ağaç kesebilen aletlerin bulunması gerekir. İşiniz baltayla ağaç kesmeye kalırsa yangın sizden önce ağaçları halleder.

Arkasından tanker uçakları gereklidir. Bunlar tonlarca su alıp yangın alanına boşaltan uçaklardır.

Yangın başladıktan kısa süre sonra bölgedekilere duyuracak iyi bir alarm sistemi vardır.

Bütün bunların varolduğu bir ülkede orman da yanabilir, can kaybı da olabilir ama hem yanan alan küçüktür hem de can kaybı ya olmaz ya da çok azdır.

Orman yangınında 70 kişinin ölmesi inanılmaz bir rakamdır ve bunun tek açıklaması vardır: insanlar umursamamışlar, iyi bir gözetleme ve alarm sistemi yokmuş. Ormanın neredeyse içinde oturuyorsunuz ve böyle bir sistem bulunmuyor, dahası umursamıyorsunuz da…

Benzer bir yangın bizde olsa farklı sonuçlara yol açmaz… Altyapı aynıdır, zihniyet aynıdır…

Yeşili korumak, o yeşili tahribata karşı da korumak demektir.

İsviçre o kadar yeşil bir ülke ki yeşil görmekten insanı sıkıntı basıyor.

Orman yangını yok gibi bir şey… İsviçreliler bu konuda Almanlardan daha beterdir, önlem alırken ayrıntılara bile dikkat ederler.

Yangın olmaz değil, olur ama yayılamaz.

Yunanistan gibi bir turizm ülkesinde aşırı sıcak geçen yaz aylarında yangın tehlikesini yeterince dikkate almamak olacak iş değildir ama oluyor işte…

Yunanistan’da dikkat çekilmesi gereken nokta budur. Başsağlığı dilemek iyidir de vurdumduymazlığa özellikle dikkat çekmek gerekir.

En az 26 kişi yanarak ölüyor, yanan ormandan kaçamıyorlar. Hiç mi erken uyarı sistemi bulunmuyor, hiç ki dikkat etmiyorsunuz?

Vurdumduymazlığın bu derecesi karşısında insanı sıkıntı basıyor…