Şuanda 54 konuk çevrimiçi
BugünBugün1589
DünDün1827
Bu haftaBu hafta10040
Bu ayBu ay19971
ToplamToplam7486261
Devrimci İşçi kitapları PDF Yazdır e-Posta
Engin Erkiner tarafından yazıldı   
Salı, 26 Mart 2019 20:30


Geçtiğimiz hafta sonunda bir tiyatro oyunu sırasında açılan bir standa Devrimci İşçi’nin sayılarının bir araya getirildiği iki kitap gördüm. Eskiden beri tanıdığım oradaki arkadaşa “İyi yapmışsınız” dedim.

Devrimci İşçi, Devrimci Yol’un Avrupa’daki devamıdır ve bu isimle bir dergi yayınlanmıştı.

“Devrimci Yol tarihiyle ilgili çok sayıda kitap yayınlandı ama yurtdışıyla ilgili hiçbir şey yoktu. Bu nedenle biz de bunları yayınladık” dedi.

Devrimci İşçi’nin dışındaki bir kişi olarak bile bu arkadaşların bir dönem sadece Avrupa ülkelerinde faaliyet gösterdiklerini değil, Türkiye’ye para gönderdiklerini, çok sayıda kişi için sahte pasaport yaptırdıklarını, gelenlerin iltica işleriyle uğraştıklarını biliyorum. Bu tür işleri özellikle 1980’li yıllarda her örgüt yaptı, Devrimci İşçi de yaptı.

Dergi sayılarının yayınlanması örgütün yaptıklarının tamamını kapsamamakla birlikte en azından böyle bir dergi çıkardıklarını ve içinde de şu görüşleri savunduklarını hatırlatmış oldular.

Ek olarak “Türkei Info” adıyla Almanca bir yayın da çıkarmışlardı.

Yaptığını dökümanter hale getirmek başka bir deyişle sahip çıkmak önemli bir iştir.

Yazılı olmayan iş zamanla kaybolup gidebilir. Yazılı olan ise kalıcıdır.

Eskiden beri bu hususa dikkat etmeye çalıştım.

1982’de yaptığımız Paris Ev İşgalleri’ni kitap haline getirmiştim.

Kitap olarak satıldığı gibi aşağıdaki linkten de okunabilir:

https://enginerkiner.files.wordpress.com/2015/11/engin_erkiner_paris_ev_isgalleri_utopya_yayinlari.pdf

Türkçe ve Fransızca basında yer alan, Fransız televizyonlarının gelip benimle (İngilizce) başka bir arkadaşla Fransızca söyleşi yaptığı eylemle ilgili olarak Tek Yol Devrim dergisinin özel sayısını yayınlamıştık ama saklamamışım. Şimdi bulmak da mümkün değil tabii… Yoksa dört sayfalık bu özel sayı da iyi bir doküman olurdu.

Yazın Dergisi’nin 25. yılında dergiden seçmeleri 25. Yılında Yazın kitabında topladım. Yayınlanalı çok oldu ama internet kitapçılarında bulunuyor sanırım. Aslında bir ara bu derginin bütün sayılarını tarayıp internete koymak gerekli ama bakalım ne zaman olur?

Derginin değişik sayılarından yaklaşık 20 kadar yazıyı sayı ve tarih belirterek bu sitede yayınladım.

Bunun dışında Emek adlı dergi (Türkiye’de aynı isimde dergi yayınlanmaya başladıktan sonra adı Avrupa’da Emek olmuştu) 72 sayı yayınlandı. Sayıların hepsi duruyor ve buradan yapılacak seçmeleri yayınlamak da pekala düşünülebilir.

Avrupa Sürgünler Meclisi olarak bir dergi yayınlayacağız ve burada başka ülkelerin sürgünlüklerinin yanı sıra bizdekinin ayırıcı özelliklerinden de söz edeceğiz. Türkiye’de bu konuya ilgi geçmiştekine göre belirgin olarak artıyor denilebilir. Bir konu hakkında –acemice de olsa- doktora tezleri yazılıyorsa, bunun arkası gelecektir. 2012’de kurulan bu örgütlenme zamanla değişik aşamalardan geçti ve başlangıçta “Bu nedir?” diye ilgilenenlerden birisi de AKP hükümetiydi.

Mülteciler Göçmenler kitabında da belirttiğim gibi 1990 sonrasında Avrupa ülkelerindeki Türkiyelilere yönelik ilgide devlet ve hükümetler açık arayla öne geçmiştir. Dış ülkelerde yaşayan TC vatandaşlarının genel seçimde oy kullanması da AKP döneminde yasalaşmıştı.

Türkiye’den göç artarak sürüyor. Geçen yıl 250 bin kadar kişi ülkeyi değişik nedenlerle terk etmiş. Resmi açıklama bunun yarısı kadar rakam söylüyor ama yine de büyüktür. İşlerinden atılıp açlığa mahkum edilenler, hakkındaki soruşturma nedeniyle hapse gireceğini düşünenler, rejim muhalifliğiyle ilgisi bulunmayan ama artık ülkede yaşayamayacağını düşünenler, çocuklarının iyi eğitim almasını isteyenler; böylesine çeşitli bileşenler ülkeden artan oranda ayrılıyorlar. Bir de milyonerler var tabii… Türkiye’deki işlerini tasfiye edip başka ülkelerde kolayca iş kurabilenler bulunuyor.

Sayısı gittikçe artan ve değişik kesimlerden oluşan bu topluluğa ilgi zamanla daha da artacaktır. Şimdilik konuya en yakın ilgi gösteren ve iyi de örgütlenen AKP’dir. Bu alanda herkes bulunuyor ama AKP belirgin olarak ön plandadır.

Küresel iç savaş ve Türkiye kitabında konunun bu bölümünden söz etmiştim.

 

İlerde sadece Avrupa ülkelerine göç ve sürgün konusunda bir kitap hazırlanması sanırım gerekli olacaktır.