Şuanda 58 konuk çevrimiçi
BugünBugün3600
DünDün3869
Bu haftaBu hafta28628
Bu ayBu ay35055
ToplamToplam7593142
Ortadoğu'da anlaşma uyulmamak için yapılır PDF Yazdır e-Posta
Engin Erkiner tarafından yazıldı   
Perşembe, 05 Mart 2020 21:16


Erdoğan ile Putin arasında Suriye ile ilgili olarak yeni bir anlaşmaya varılmış. Ayrıntılar belli olmamakla birlikte İdlib’de hemen ateşkes sağlanacak ve bakalım bu anlaşmanın ömrü ne kadar olacak?

Suriye ile ilgili olarak bugüne kadar kaç konferans toplandı, kaç anlaşma yapıldı hatırlamıyorum ve şimdi yapılmış olan da sonuncusu olmayacaktır.

Bu anlaşmanın dikkat çekici üç yanı bulunuyor ama gerçekte bunlar eski olanların tekrarlanması yönündedir.

Birincisi; eski anlaşmalarda olduğu gibi Suriye’nin toprak bütünlüğü vurgulanmıştır. Suriye’de ABD askerleri ve üsleri bulunuyor, Türkiye’nin ne kadar askeri var, bilmiyoruz ama ülkenin en az onda biri Türkiye’nin işgali altındadır ve anlaşmada bunun bitirilmesi konuşulmamıştır.

Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılıyız, anlayın artık!

İkincisi; Rusya Türkiye’yi hırpalayacak diye düşünenlerin aksine hiç de böyle olmadı. Türkiye Rusya için sürekli dikkate alınacak ve gerektiğinde desteklenecek bir ülkedir. Bunu Türkiye için hava sahasının sınırlı ya da tümüyle açılması konusunda gördük. Hava sahası açılmasıydı Türkiye Afrin’i kısa sürede alamazdı. Yine hava sahası açılmasaydı Türkiye Suriye ordusuna yönelik yönelen son saldırıları yapamazdı.

Önceki yazıda da belirttiğim gibi politik analiz yapanlar isteklerini söylüyorlar, mevcut durumun tahlilini yapmıyorlar. Rusya’nın Suriye’nin savunmasını üstlenmesi Türkiye’yi gözetmeyeceği anlamına gelmez. Rusya bu iki ülke arasında tercih yapmaz.

Üçüncüsü; Suriye’nin kukla bir devlet olduğu yeniden görüldü. Önceden de durum farklı değildi. Suriye’nin parçası olan İdlib’de ateşkes toplantısında Rusya ve Türkiye var ama Suriye yok. Rusya neyi uygun görürse Suriye yönetimi buna uymak zorundadır. Hal böyle iken Esad’ın “bağımsız ülke” çıkışları komik bile değildir.

Bu savaş daha çoook sürer…