Şuanda 73 konuk çevrimiçi
BugünBugün2520
DünDün3275
Bu haftaBu hafta8902
Bu ayBu ay96712
ToplamToplam7758075
Kadın liderlerin başarısı mı? Güldürmeyin insanı... PDF Yazdır e-Posta
Engin Erkiner tarafından yazıldı   
Perşembe, 16 Nisan 2020 19:46


İddiaya göre Avrupa ülkelerinde corona virüsüne karşı mücadelede kadınların başbakan olduğu ülkeler önde yer alıyormuş. Önde gelen örnek Almanya ve Federal Başbakan Angela Merkel… Almanya 86 milyon nüfusuyla virüs ile mücadelede en başarılı ülkedir. İsrail, Avusturya, Danimarka, Güney Kore de mücadelede iyi ama bunların nüfusu az, daha kolay başa çıkabiliyorlar. Almanya’nın herkes tarafından kabul edilen başarısı bu nedenle özellikle önemlidir.

İngiltere’de yaklaşık 900, ABD’de neredeyse 5000, Fransa’da 800 günlük ölümün olduğu düşünülürse (İtalya’dan hiç söz etmeyelim) nüfusu fazla bir ülkede kazanılan başarı önemlidir.

Burada soru şudur?

Bu başarının Angela Merkel ile ilgisi ne düzeydedir?

Yetenekli bir kadındır, ama bunun kadın olmakla fazla ilgisi bulunmaması gerek.

Merkel kısa süre önce CDU parti başkanlığını bıraktı ve gelecek genel seçimde de yeniden başbakan adayı olmayacağını açıkladı. Parti başkanı yine bir kadın oldu: Saarland Eyalet Başbakanı Kremp-Karrenbauer ve ilk politik krizde zayıf bir yönetici olduğu için şiddetle eleştirildi. Burası Almanya, performansınız uygun değilse yukarıda duramazsınız ve nitekim kadın da parti başkanlığını bırakacağını açıkladı. CDU’nun gelecek kongresinde yeni parti başkanı seçilecek.

Bu insan da kadındı, üstelik Merkel’den daha da kadın bile denilebilir. Eşi mühendis, iki küçük çocukları var, adam çalışmıyor ve evde çocuklara bakıyor.

Demek ki kadın olmak ile politik mücadelede becerikli ve yetenekli olmak farklı şeylerdir. Erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da bu işi yapabilenler vardır, yapamayanlar vardır.

Merkel corona virüsüne karşı mücadeleyi başarılı yürüttü; Türk ve Kürt devrimcilerinin anlaması zordur, biliyorum ama bu başarı ekip işidir; Merkel de bu ekibin önde gelen ismidir.

Almanya’da Robert Koch gibi bir enstitü bulunuyor. Bu enstitü sekiz yıl önce hükümete başvurarak Sars virüsünün mutasyona uğrayacağını ve yeni virüsün özelliklerinin neler olabileceğini iletiyor, önlem alınmasını istiyor. Sekiz yıl önce saydıkları özelliklerle coronanın özellikleri hayli benziyor. Hükümet bu raporu ciddiye alıyor çünkü bu ciddi bir enstitüdür ve yıllardan beri başarılı bir performansı vardır.

Bu enstitü bizdeki bilim kurulu gibi ne kadar ciddiye alındığı belirsiz bir kurum değildir.

Devam edelim…

Almanya’da eyalet sistemi bulunuyor. Her eyaletin başbakanı ve hükümeti bulunuyor. Eyaletler birçok konuda özerk karar alıp uygulayabilirler. Nitekim corona yasakları bir süre her eyalette ayrı yürüdü, bazı eyaletlerde sıkı kısıtlamalar varken bazılarında neredeyse hiç kısıtlama yoktu. Nedeni şuydu: virüs nedeniyle hastalananların sayısı eyaletlere göre çok değişikti. Merkel’in eyalet başbakanlarıyla yaptığı toplantının ardından eyaletlere özel yasakların yanı sıra genel kısıtlamalar da uygulanmaya başlandı.

Merkel bu kararı eyalet başbakanları arasında sert tartışmaların olduğu toplantıdan sonra açıkladı. Kararı alanlar eyalet başbakanlarıdır ve açıklayan da doğal olarak Federal Başbakan Merkel olacaktı.

Önlemlerin aşamalı olarak gevşetilmesi konusunda da benzer toplantı yapıldı, anlaşma sağlandı ve yine Merkel açıkladı.

Eyalet başbakanlarının büyük çoğunluğu erkek ama bunun üzerinde durmayalım. Önemli olan bu başarının ekip işi olmasıdır. Merkel bu ekibin sözcüsüdür.

Robert Koch Enstitüsünü, diğer araştırma enstitülerini ve federal sağlık bakanını da bu ekibe katmak gerekir.

Ekibe bakarsanız yüzde 90’ından fazlası erkektir ama cinsiyetle aklını bozmuş olanlara bunun önemli olmadığını anlatmak gerekmez.

Merkel politik olarak ve özellikle de zor durumların yönetiminde yetenekli bir kadındır ve bunu defalarca göstermiştir. Merkel’in CDU içinde yükselmesinin yolunu açan da önceki Başbakan Helmut Kohl’dür.

Merkel fizik dalında üniversite bitirmiş ve doktora yapmıştır. İkinci eşi teorik kimya profesörüdür ve medyatik olmaktan hoşlanmadığı için ortalıkta pek görünmez.

Demokratik Almanya Cumhuriyeti kökenli olan Merkel orada iken Komsomol üyesiymiş. Alt düzeyde sorumluluğu da vardı gibi hatırlıyorum.

Almanya’da durum budur.

Bizde tipik kafa, lider görünene bakar ve arkasını göremez…

Avrupa görmüş olanları bile böyle, gördüklerini anlamamışlar.

İyi bir ekibin önemini hiç anlamamışlar…