Şuanda 115 konuk çevrimiçi
BugünBugün1867
DünDün3027
Bu haftaBu hafta10270
Bu ayBu ay66084
ToplamToplam7727447
Garip bir durum! PDF Yazdır e-Posta
Engin Erkiner tarafından yazıldı   
Pazar, 28 Haziran 2020 10:10


 

 

Türkiye Alman turistler için sakıncasız ülke statüsüne sahip olmak istiyor, Almanya razı olmuyor. Haberlere göre üst düzey temaslar da bu konuda sonuç vermedi.

Garip bir durum! Almanların en az yarısı bu yıl ülke dışına izne gitmeyecek, gidecek olanların da –Türkiye sakıncalı ülke statüsünden çıkarılsa bile- pek azı Türkiye’ye gidecek. Bu gizli değil, kolayca bilinebilecek bir gerçektir. Hürriyet gazetesinin “güzel ve güvenli Türkiye” haberleri Almanya’daki Türkiye kökenlilere yöneliktir, onları da büyük oranda etkileyebildiği söylenemez.

Normal olarak Türkiye’nin üst düzey temasların dışında daha zorlayıcı olabilmesi gerekirdi ama olamıyor.

Türkiye’nin ithalat ve ihracatında Almanya ilk sıradadır, ek olarak bu ülkenin Türkiye’de çok sayıda yatırımı bulunmaktadır. Merkel’in bir ara belirttiği gibi, Türkiye ekonomisinin iyi durumda olması Almanya’nın çıkarınadır.

Türkiye Alman silah sanayisinin iyi müşterisidir. Son iki yıldır silah ihracatının en az üçte biri bu ülkeyedir. Bu yıl oranın daha artacağı öngörülüyor çünkü denizaltı siparişleri bulunuyor. Türkiye deniz savaş araçlarında ciddi olarak güçlenmeseydi, Libya’daki savaşta taraf olmayı göze alamazdı. Denizaltı siparişleriyle bu güçlenme sürecektir. Almanya’dan alınan silahlar Türkiye’nin denizde güçlenmesinin önemli nedenlerinden birisidir. Bir başka neden ülkenin muhrip yapabilmesidir.

Tank ve diğer silahlar konusundaki ithalatı saymıyorum.

Almanya’da vatandaş olan ve olmayan en az üç milyon Türkiye kökenli yaşıyor. Genel seçimlerde de görüldüğü gibi AKP’nin bu ülkedeki oy oranı Türkiye’dekinden yüksektir ve neredeyse yüzde 50 kadardır.

Başka bir ülke bu konumda olsaydı şu veya bu isteğini yerine getirmesi için Almanya’yı daha fazla zorlardı.

Ekonomik olarak Türkiye’nin yapabileceği fazla şey bulunmuyor. Dış yatırıma muhtaçlar ve Almanya ile ticaretin azalmasını da istemiyorlar.

Silah konusunda benzer durum bulunuyor. Türkiye yıllardan beri Almanya’dan yüksek miktarda silah alıyor. Bu silahların etkili olmasının yanı sıra çok sayıda asker de bunları kullanmak için eğitilmiş olmalıdır. Türkiye başka ülkelerden de silah almakla birlikte Alman silahlarını boşlaması mümkün değildir.

Türkiye yıllardır çabalamasına rağmen Almanya’da Türk lobisi kuramadığı için iktidardaki parti bu ülkedeki büyük taraftar kitlesini de baskı aracı olarak kullanamıyor.

Türk lobisi kurma çabası AKP’den önce de vardı. 1990’lı yıllarda o sırada Türkiye Büyükelçisi olan Onur Öymen bunun için çok uğraşmış, sonuç alamamıştı. Sonuçsuzluk sonraki yıllarda da sürdü.

Yoğun ekonomik ilişkinin yanı sıra ülke içinde geniş taraftar kitlesinin bulunduğu bir ülkede lobi kurulamıyor. AKP’nin sözcülüğünü yapan dernekler de bulunmakla birlikte lobi kurulamıyor ve belirtilmesi gerekir, bundan sonra kurulması da zor görünüyor.

Garip bir durum gerçekten…

İncelenmesi gerekir…

Yazının boyutlarını zorlamamak için bir hafta sonraya bırakayım…

Not: Bu yazı Almanya’daki bir haber-yorum sitesinde yayınlandı. Türkiye neredeyse 30 yıldır Türk lobisi kurmak için uğraşıyor ama olmuyor ve olacak gibi de görünmüyor. Görünürde lobi için gerekenler fazlasıyla bulunuyor ama gerçekte böyle değildir. Yazının devaımı bir hafta sonra yayınlanacaktır.

 

Son Güncelleme: Pazar, 28 Haziran 2020 10:38