Şuanda 65 konuk çevrimiçi
BugünBugün1737
DünDün2673
Bu haftaBu hafta1737
Bu ayBu ay46174
ToplamToplam8300860
Türk değil, göçmen kökenli Alman PDF Yazdır e-Posta
Engin Erkiner tarafından yazıldı   
Çarşamba, 11 Kasım 2020 07:56


Her fırsatta övünülecek konu ya da kişi aramak aşağılık kompleksinin bilinen dışavurumudur. Korona aşısı konusunda başarılı çalışmalar yapan ve neredeyse konuca ulaşan Prof. Uğur Şahin bu konuda son örnektir. Şahin’in sahibi olduğu BioNTceh ile ABD şirketi olan Pfizer’in geliştirdiği korona aşısı vesilesiyle “Türk” Uğur Şahin’in başarısı konuşuluyor.

Adam 50 yıldır Almanya’da yaşıyor. Bu ülkeye dört yaşında göçmen işçi olan ailesiyle gelmiş. İlkokuldan üniversiteye kadar bu ülkede okumuş. Başarısı yetenek ve çalışkanlığının yanı sıra Alman eğitim sisteminin başarısıdır. Kökeni Türk olsa ne olur, Arap olsa ne olur? O göçmen kökenli bir Almandır. Türkiye’de doğmuş olması bunu değiştirmez.

Bazılarına göre ise “aşıyı bir Alevi bulmuş”.

Vay canına, diyeceksiniz. Alevi olsa ne olur, Sünni olsa ne olur, ateist olsa ne olur?

Benzer bir örneği kısa süre önce –yanlış hatırlamıyorsam- Belçika’da yaşamıştık. Kürt kökenli bir kadın ülkede önemli bir yere seçilmiş. “Kürt kadının başarısı”ndan söz ediliyor!

Otuz yıldır başka bir ülkede yaşıyor, belki de burada doğmuş. Burada eğitim görmüş, politik mücadeleye girmiş… O Kürt kökenli bir Belçikalıdır.

Nobel fizik ödülünü kazananlar arasında Alman kökenli ABD’liler az değildir ama kimse kalkıp da bunların gerçekte Alman olduklarını söylemez. Onlar Alman kökenli Amerikalıdır.

Aziz Sancar Kimya Nobel Ödülü’nü alanlardan birisiydi ve hiç olmazsa üniversiteyi Türkiye’de okumuştu. Uğur Şahin ilkokula bile Almanya’da gitmiş. Aynı meslekten olan eşi ise Almanya doğumludur.

Kompleks böyle bir şey işte, her fırsatta kendini gösteriyor…