Şuanda 49 konuk çevrimiçi
Haydar Kılıç yoldaşımızı kaybettik PDF Yazdır e-Posta


 

 

Kanada’da sürgünde yaşayan Haydar Kılıç yoldaş 21/12/2020 tarihinde korona denilen illet hastalığa yenik düştü, Hapishaneler, işkenceler, yokluklar, sürgünler ona boyun eğdiremedi. Ancak yüzyılın illeti olarak isimlendirilen bu illet hastalık onu bizden kopardı. Haydar yoldaş, yaşamı boyunca yoldaşlarına ve davasına bağlı yaşadı, dik geldi, dik gidiyor.

Haydar yoldaşı gıyaben tanıyorduk, fiziken tanışmamız ise İBO sayesinde oldu. Haydar Paris’e geldi evimize misafir oldu. Mütevaziliği, sevgisi, saygısı ile bizlerde derin iz bıraktı. İkinci görüşmemiz Kazım Özaslan yoldaşın evinde bir grup yoldaşımızın bir araya gelmesiyle oldu. Bir hafta birlikte, komünal bir şekilde yaşadık. Bir kez daha birbirimizi çok sevdik.

O yoldaşlarına, inandığı devrim davasına bağlı yaşadı.  Tek isteği eski yoldaşları yeniden bir araya getirmekti. Nitekim Yurt dışında yaşayanlar bir araya geldiler. Ülkedekileri de bizlerle buluşturmak için yoğun çaba gösterdi. Yıllarca uğraştı. Özgür Medya isimli siyasi bir site’nin kuruluşuna öncülük etti. Bu sitede tüm eski yoldaşların yazmasına olanak tanıdı.

Haydar yoldaş bir süre önce de Kanser hastalığı ile mücadele etti ve yendi. Uzun bir süredir yoğun bakımda korona ile mücadele ediyordu. sevgili Eşi Aynur yoldaş ile birlikte ikisine de Korona teşhisi konuldu. Aynur kardeşimiz hastalığı atlatırken, Haydar kronik rahatsızlıklarından dolayı süreci çok ağır yaşadı. Bir süre önce de doktorları yapacak birşeyin kalmadığını aileye bildirdiler. Yine de ailesi ve yoldaşları umutla Haydarın uyanıp aralarına katılacağını beklediler.

Ama olmadı. 68 kuşağının davasına bağlı ender insanlarından birini daha kaybetmenin acısını yaşıyoruz.  Acımız büyük, Haydar yoldaş sana söz veriyoruz ki, devrim yürüyüşünde yürümeye, bu yürüyüşümüzde bizimle birlikte yürüyenlerle birlikte umudu büyütmeye devam edeceğiz. Güle güle Haydar yoldaş, uğurlar olsun ,İbo’ya, Halil’e, Rıza’ya ve tüm yoldaşlara selamlarımızı ilet ve de ki, yoldaşlar devrim yürüyüşünü sürdürmeye devam ediyorlar.

Hepimizin başı sağ olsun...

Uğurlar olsun yoldaş, yüreklerimiz’de bilincimizde yaşamaya devam edeceksin.