Şuanda 29 konuk çevrimiçi
BugünBugün1184
DünDün1773
Bu haftaBu hafta11861
Bu ayBu ay4566
ToplamToplam9070532
Türkiye Afrika'da ne arıyor? PDF Yazdır e-Posta


Cumhurbaşkanı Angola, Togo ve Nijerya’yı kapsayan Afrika gezisine çıkıyor. Bu ülkelerde üst düzeyde yapılacak toplantılara iş insanları da katılacak ve bu ülkelerle Türkiye arasındaki ticaret hacminin artırılması ve yatırım konuları görüşülecektir.

Türkiye’nin Afrika ülkelerine yönelik sermaye ihracını hiç duymamışsanız, mesela Tanzanya’yı boydan boya geçen demiryolunun bir Türk firması tarafından yapıldığını da bilmiyorsanız, söylenebilecek şey bulunmuyor.

Yazının kalan bölümünü okumasanız da olur…

Türkiye’nin 30 yıldan fazla zaman önceki gibi yeni sömürge bir ülke olduğuna inanmaya devam edebilirsiniz.

Cumhurbaşkanı Nijerya ile ilişkilerinin eski olduğunu söyledi. Nijerya 100 milyon nüfusa sahip kalabalık Afrika ülkelerinden birisidir ve Türkiye 1990’lı yıllardan beri bu ülke ordusuna askeri eğitim vermektedir. O yıllarda başka ülkelerle de askeri anlaşmalar imzalanmıştı: Burkina Faso, Mali, Gana, Çad ve birkaç isim daha sayılabilir.

Bu konudaki listeyi ve Türkiye’nin Afrika ülkelerine “çıkarma yapmasını” 2000 yılında yayınlanan Alt Emperyalizm ve Türkiye kitabının 140-141. sayfalarında okuyabilirsiniz. Bu kitap www.enginerkinerkitaplar.blogspot.com adresinde bulunabilir.

Türkiye İstanbul’da Afrika Zirvesi de düzenlemiş, son 20 yılda Afrika ülkelerindeki elçilik sayısını oldukça artırmıştır.

Afrika dünyanın diğer bölgelerine göre görece boş bir alan sayılıyor. Bu alana yatırım yapan ülkeler arasında Çin açık arayla önde giderken, Türkiye de yatırım yapıyor.

Afrika dediğimizde bunu kıta olarak değil de Sahra’nın güneyindeki alan olarak düşünmek gerekir. Sahra’nın kuzeyindeki ülkeler Afrika kıtasında bulunmakla birlikte Akdeniz dünyası çerçevesinde değerlendirilirler.

Bakalım hangi yeni anlaşmalar imzalanacak, biraz bekleyince göreceğiz.

Birkaç gün sonra 25. video yayını yapılacak ve ekoloji konusu bitmiş olacak…

Bunun ardından Afrika ziyareti vesilesiyle alt emperyalizm konusuna girmeyi düşünüyorum. Ziyaret uzarsa anlaşmaları öğrenmek için araya başka bir konu da girebilir, bakalım artık…